Uticajan lider kroz caoching svojih zaposlenih

Uticajan lider kroz caoching svojih zaposlenih

Zašto lideri treba da vladaju veštinama caochinga i da poznaju profesionalan coaching proces?

Mnogi lideri u poslovnom svetu misle da treba da neguju praksu ”otovrenih vrata” kao glavnu platformu za interakciju sa zaposlenima, poput starog prijateja na koga se možete osloniti. Ovo čak i ne dovode u pitanje, jer apsolutno intuitivno ima smisla da je važno da se bude pristupačan i podržavajući i da se zaposleni obraćaju s pitanjima i problemima. Zar ne?

To je lepa ideja, ali nažalost, ne funkcioniše u praksi baš najbolje. Nemojte me pogrešno shvatiti: dobro je biti pristupačan i podržavajući, ali ne u svako doba i za svašta. Praksa otvorenih vrata uspostavlja kontraproduktivnu dinamiku između vas i vaših zaposlenih. Kada uspostavite pravilo da zaposleni mogu da iznesu bilo šta, i bilo kom trenutku, na bilo kom mestu i iz bilo kog razloga, to ih podstiče da provode to dragoceno vreme gunđajući, prigovarajući i izbegavajući zadatke koji su im zadati. A to nikome nije korisno.

Suočavanje sa zastrašujućim pitanjem: Imate li minut?

Razmislite kada vam zaposleni postavi ovo pitanje, koja je verovatnoća da je došao da razgovara o svom učinku? Najčešće, zaposleni koriste to vreme radeći nešto od sledećeg:

  • Razgovaraju o trećoj osobi koja nije u prostoriji s vama
  • Žele da se požale na neku situaciju, bez preuzimanja bilo kakve odgovornosti za nju
  • Pronalaze opravdanje za sebe osuđujući postupke drugih ljudi

Zaista ne želite da vas uvuku u ovakav razgovor. Oni traće vaše vreme i energiju, a to ne pomaže nikome – naročito ne zaposlenom koji stoji ispred vas. Da biste zaista vodili svoje zaposlene, morate koristiti ove prilike da sa njima radite coaching – a ne da saosećajno klimate glavom dok se žale.

Postanite aktivni vođa, i zatvorite vrata!

Morate pomoći zaposlenima da razumeju koje su teme vredne njihovog i vašeg vremena – koje su teme bitne za vas kao lidera ili za organizaciju u celini. Zato vam od srca preporučujem da planirate zvanične coaching sesije sa njima i da razgovore sa zaposlenima postavite u okvir coachinga.

Kada zakažete redovne pojedinačne sastanke sa svakim zaposlenim, stavljate sebe u poziciju da im pomognete u ličnom i profesionalnoma razvoju. Možete očekivati da ćete se suočiti sa otporom i zbunjenošću kad se prebacite iz prakse ”otvorenih vrata” na praksu zakazivanja coaching sesije, zato je najbolje da objasnite kako planirani susreti služe kako biste osigurali da vaša pažnja bude potpuno usmerena na osobu ispred vas. Kada svrate do vas neočekivano, vi ste zasigurno zaokupljeni drugim zadacima i manje je verovatno da ćete biti potpuno prisutni. Što i jeste tačno, najčešće.

Šta se događa tokom coaching sesije?

Vaša uloga kao lidera je da ostanete neutralni i pomognete zaposlenima da preusmere fokus na stvari koje mogu da kontrolišu ili da utiču na njih. Tokom planiranih coaching sesija omogućite zaposlenima da razgovaraju o ciljevima, izazovima i preprekama. Ako njihove brige uključuju tačnost, stil oblačenja, produktivnost ili nešto slično vezano za nekog drugog zaposlenog, morate da preusmerite razgovor. Šta si učinio da pomogneš? je pitanje koje možete postaviti. To će ih podsetiti na njihove pojedinačne uloge u timu i obeshrabriti tračeve. Ako postoji problem, ili neki konflikt, možda će biti potrebno da olakšate dijalog između dva zaposlena, ali izbegavajte da rešavate problem sami.

Osim ličnih briga svakog zaposlenog, coaching sesije bi trebalo da sadrže i izveštaje o napretku projekata kao i feedback doprinosa. Zaposleni bi trebalo da ode sa jasnim osećajem šta dobro radi, kako može da se poboljša i šta bi trebalo da budu njegovi ciljevi. To je vaša prilika da pomognete zaposlenom da ostvari svoj potencijal i da prevaziđu zavisni mindset i postanu aktivni, samostalni u pronalaženju rešenja.

Ako možete da se fokusirate da to postignete sa svakim zaposlenim pojedinačno, imaćete Dream Team – takav da mu nije potrebna praksa otvorenih vrata, tim koji kreira rešenja umesto da pravi dramu, koji proizvodi izuzetne rezultate bez vaše stalne intervencije.

Da biste mogli da vodite veoma efikasne coaching sesije i budete izuzetno uticajan lider možete da steknete potrebna znanja i veštine na Professional Coaching edukaciji akreditovanoj od ECA (European Coaching Assiciation) u okviru naše Coaching Akademije.

Rezervišite i vi svoje mesto 064/64 51 391 ili office@coachingakademija.com

Dobro nam došli!